Przejdź do głównej zawartości

Jak pracuje falownik

falownik cena

Jak pracuje przemiennik częstotliwości?

Rozwój przemysłu, w tym automatyzacji procesów technologicznych wywołał silny rozwój technologii sterowania napędów. Jeszcze 10 lat temu falowniki bywały sporadycznie spotykanymi układami automatyki przemysłowej, przeznaczone do rozruchu silników stosowano przełączniki gwiazda-trójkąt czy proste softstarty oraz prędkość obrotową ustalano przy zastosowaniu różnorodnego typie przekładni, od pasowych tzw. chyżozmianów oraz wariatorów, poprzez przekładnie planetarne a kończąc na skomplikowanych przekładniach hydrokinetycznych.

Aktualnie falowniki są szeroko dostępnymi systemami automatyki, wpływ na to ma nie tylko rozwój mechaniki oraz technologii lecz także umiarkowana wysokość opłaty przemienników częstotliwości, które można wyszukać na stronie falowniki-sklep.pl. Wynika to nie wyłącznie z jej niskiej sumy takich urządzeń, jednakże przede wszystkim z wyszukiwania oszczędności energii elektrycznej, automatyzowaniu procesów technologicznych i z żywego rozkwicie techniki napędowej - zwłaszcza innowacyjnych technologii wymagających precyzyjnego sterowania silnikami. Nierzadko spotykanym wykorzystaniem nowoczesnych falowników jest regulacja szybkości obrotowej silników prądu przemiennego, przez równoczesną zmianę liczby napięcia i częstotliwości. Falowniki są tak popularne, iż można je odnaleźć w układach sterowania nawiewów, pomp ale również automatyce dźwignic, ekstruderów i innych maszyn w jakich technologia wymaga konkretnej regulacji szybkości obrotowej silników prądu przemiennego.

Intensywny rozwój sektora sprawił, że energia elektryczna podawana przez system energetyczny liniami sinusoidalnego napięcia przemiennego o częstotliwości 50Hz (w Europie) coraz częściej bywa uznawana jak swoisty półprodukt, który to wymaga przekształcenia (przetworzenia) do postaci odpowiedniej dla odbiornika dla przykładu. właśnie wspomnianego silnika elektrycznego. W energoelektronice przemienniki częstotliwości rozkładamy na dwa rodzaje: bezpośrednie bez obwodu pośredniego oraz pośrednie ze zmiennym lub stałym napięciem (prądem) obwodu pośredniego. Bezpośrednie przemienniki częstotliwości używane są raczej do sterowania układami o potężnych mocach, rzędu kilku MW. Dodatkowo przemienniki takiego typu mają ograniczony zakres regulacji częstotliwości na wyjściu od zera do około 30Hz.

Czytaj dalej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Falownik 3-fazowy Delta Electronics VFD900CP43A-21 - krótki opis.

Dzisiejszy wpis na blogu postanowiłem przeznaczyć na krótki opis 3-fazowego falownika Delta Electronics o mocy 90kW i numerze seryjnym VFD900CP43A-21 . Jest to niezwykle wydajne urządzenie jednej z najbardziej uniwersalnej serii CP2000. Ten przemiennik częstotliwości został fabrycznie wyposażony w sterownik PLC , przez co w wielu przypadkach wyprzedza swoją konkurencję. W tym wypadku jest to idealne rozwiązanie, zaoszczędzamy czas na dopasowanie odpowiedniego CPU . Dysponuje 10 wejściami binarnymi i 3 analogowymi oraz 2 przekaźnikowymi, 2 tranzystorowymi i 2 analogowymi. Przetwornik ten został wyposażony w sterowanie skalarne oraz wektorowe, zegar czasu rzeczywistego RTC, regulator PID, interfejs RJ45 czy wmontowane wejście bezpieczeństwa. Falownik Delta Electronics VFD900CP43A-21 został stworzony do pracy w ciężkich warunkach oraz skomplikowanych i bardzo wymagających aplikacjach. Świetnie sprawdza się przy sterowaniu pompami, w przemyśle spożywczym lub przy transporterach i przen...

Przemysl chemii

Przemysł chemii i paliw Przemysł paliwowy w obecnych czasach jest fundamentem dobrego funkcjonowania prawie każdego kraju. Bazując na jego podstawie można opisania stanu gospodarki danego państwa. Fachowiec i równocześnie też magistrant Uniwersytetu Wrocławskiego Thorgal Jacek którego stanowisko to energetyk twierdzi jakoby niezbędnymi zasobami są : węgiel kamienny jak również ropa naftowa. W dzisiejszych czasach zbieranie minimalnej ilości tych zasobów warunkuje bezpieczeństwo i równocześnie swego rodzaju niezależność danego państwa. Nawiązując jednak do przemysłu chemicznego można klasyfikować przemysł opierający się na chemii organicznej i też przemysł chemii nieorganicznej. Opieranie się na chemii organicznej to tworzenie przedmiotów opierając się na bazie węglowodorów i tłuszczów, opieranie się na chemii nieorganicznej to wytwarzanie opierając się na bazie produktów nieorganicznych a także rud. Ekspert i też doktorant Uniwersytetu Ekonomicznego Henryk Bąbol którego fach to chemik...